Dwuskładnikowe uwierzytelnienie konta – wykorzystaj SMS!

19 marca 2018
Redakcja

W dobie natężonej cyberprzestępczości warto zadbać o dodatkowe metody uwierzytelnienia logowania, które uniemożliwią odczytywanie haseł Twoich użytkowników. Jedną z tych metod jest coraz bardziej popularna taktyka weryfikacji dwuskładnikowej SMS i e-mail.

Oczywiście hasła same w sobie są bezpieczne, szczególnie te długie i skomplikowane. Niestety, 65% użytkowników internetu używa tego samego hasła w wielu miejscach w internecie lub przy logowaniu podaje popularne “qwerty”. W takim przypadku prawdopodobieństwo wyłapania hasła rośnie. Hakerzy stosują ataki typu brute force do odgadywania haseł. Aby skutecznie osłabić ten proces, wystarczy dodać jedną warstwę do zabezpieczeń, czyli weryfikację dwuskładnikową.

Nawet jeżeli haker pozna hasło użytkownika Twojego portalu, nie będzie mógł uzyskać dostępu do konta bez fizycznego dostępu do jego telefonu. Wdrożenie tych metod uwierzytelniania w całym przedsiębiorstwie to sprytny pomysł, szczególnie dla pracowników, którzy regularnie korzystają z poufnych danych.

Jak to działa?

Weryfikacja dwuskładnikowa (zwana również uwierzytelnianiem dwuskładnikowym lub weryfikacją dwuetapową) działa na bardzo prostej, ale skutecznej zasadzie „czegoś, co masz i czegoś, co znasz”.

„Coś, co masz” to zazwyczaj oznacza nic innego jak przedmiot, którego nie opuszcza się na krok, czyli smartfona oraz „coś, co znasz”, czyli hasła logowania. Po włączeniu uwierzytelniania dwuskładnikowego, przy każdym logowaniu się do konta online z nowego urządzenia (laptopa, komputera stacjonarnego, tabletu, smartfona itp.) zostaje wysłany do użytkownika unikalny kod za pomocą SMS-a. Ten kod pozwala zweryfikować urządzanie i zabezpieczyć przed niepożądanym wejściem osób trzecich.

Metody dostarczenia i zastosowanie

Najczęściej stosowaną metodą dostarczania unikalnego kodu jest SMS. Można go wykorzystać w następujących sytuacjach:

  • przy zakładaniu konta wysyłamy w celu weryfikacji link aktywacyjny za pomocą SMS-a;
  • wysyłka hasła przez SMS, a linku aktywacyjnego za pomocą e-maila;
  • odzyskiwanie hasła za pomocą SMS-a. Tak jest w przypadku, np. konta Google.

Hasła nie zapewniają już wystarczających zabezpieczeń logowania użytkownika i autoryzacji transakcji o dużej wartości. Uwierzytelnianie dwuetapowe weryfikuje tożsamość użytkownika, chroniąc aplikację lub witrynę przed utratą danych, oszustwami i złośliwymi zamiarami. Autentyczne, dwuskładnikowe uwierzytelnianie zwiększa bezpieczeństwo dzięki obsłudze aplikacji pierwszej klasy za pomocą tokenów miękkich i uwierzytelnianiu push przy jednoczesnym wspieraniu starszych kanałów głosowych i SMS-owych.

Sprawdź tożsamość i miej pewność

Dodanie uwierzytelniania dwuskładnikowego do aplikacji internetowej zwiększa bezpieczeństwo danych użytkownika. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe określa tożsamość w dwóch krokach:

  • Najpierw sprawdzamy poprawność użytkownika za pomocą adresu e-mail i hasła.
  •  Następnie sprawdzamy jego autentyczność, przesyłając jednorazowy kod weryfikacyjny na urządzenie mobilne.

Wówczas, gdy nasz użytkownik wprowadzi kod weryfikacyjny, wiemy, że otrzymał SMS-a i rzeczywiście jest osobą, za którą się podaje.

Dzięki SMSLabs szybko i sprawnie zaimplementujesz system do wysyłania haseł i uwierzytelnień konta. Sprawdź nasze możliwości.

  • przy zakładaniu konta wysyłamy w celu weryfikacji link aktywacyjny za pomocą SMS-a;
  • wysyłka hasła przez SMS, a linku aktywacyjnego za pomocą e-maila;
  • odzyskiwanie hasła za pomocą SMS-a. Tak jest w przypadku, np. konta Google;

Wypróbuj SMSLabs i otrzymaj 100 SMSów za darmo na start! 

Załóż darmowe konto!

 

Comments

comments